W muzeach, galeriach obrazów i wszystkich miejscach, w których wyeksponowane są dzieła sztuki, oświetlenie stanowi jeden z najważniejszych aspektów. Oświetlenie do galerii musi nie tylko odpowiednio podświetlać eksponaty, ale także być dla nich bezpieczne. Istotny jest także nastrój, jaki wprowadza oświetlenie i jaki towarzyszy gościom podczas kontaktu ze sztuką.

Oświetlenie do galerii – sztuka wyboru

Oświetlenie do galerii musi stanowić kompromis między wymogami konserwacyjnymi, a wartościami estetycznymi. Na szczęście nowoczesne systemy oświetleniowe łączą obie funkcje. Nie emitują promieni UV i IR, zapewniają perfekcyjne odwzorowanie kolorów i są energooszczędne. Najczęściej wybieranym sposobem oświetlenia w galeriach jest oświetlenie punktowe, nakierowane na poszczególne obrazy. Brak oświetlenia głównego zapewnia przyjemny półmrok i nastrój sprzyjający skupienia na odbiorze sztuki. Inaczej jest w przypadku galerii sztuki współczesnej. W jej wnętrzach dominuje zwykle jasne światło, a dodatkowo doświetlone są poszczególne eksponaty.

Rodzaje oświetlenia do galerii obrazów

W jaki sposób stworzyć oświetlenie do galerii obrazów? Polecanym rozwiązaniem jest przede wszystkim punktowe oświetlenie, pozwalające na podkreślenie danego obrazu. W przypadku zmiennych ekspozycji, warto rozważyć systemy szynowe. Poszczególne lampy można wówczas przesuwać na szynie i zmieniać kąt świecenia, w zależności od umiejscowienia obrazów. Wystawy piętrowe wymagają zwykle oświetlenia słupkowego. Również w tym przypadku możemy zmieniać położenie i kąt świecenia lamp w przypadku zmiany wystawy.