Małe lampki typu downlight można umieścić nawet w takich miejscach, w których pozornie nie zmieściłoby się żadne źródło światła, np. w gablotach z bardzo małą ilością miejsca nad płytą. Najmniejsze diody LED (np. model Shubert 2005) mają zaledwie 2 mm! Średnica małych lampek wynosi zwykle kilka centymetrów. Małe lampki montowane są za pomocą metalowych blaszek. W zależności od rodzaju, możliwa jest regulacja wiązki światła i skierowanie go w dowolną stronę.

Małe lampki – diody LED

Podczas wyboru małych lampek, warto zwrócić uwagę na temperaturę barwową, strumień światła, CRI, kąty świecenia, moc i zasilanie. Niewielkie moduły diodowe sprawdzają się zarówno w gablotach, jak i w mieszkaniach do podświetlania wybranych obszarów, np. szafy lub blatu kuchennego. Energooszczędne, trwałe diody LED będą służyły przez lata. Diody LED można dopasować do konkretnej aranżacji poprzez wybór barwy światła, koloru, kierunku padania wiązki światła. To nowoczesny i sprawdzony sposób oświetlenia, często wybierany do muzeów i galerii sztuki.

Małe lampki w gablotach

Małe lampki w gablotach mogą być także umieszczone na słupkach. Oświetlają wówczas ekspozycję w gablocie od góry. Światło led wytwarza niewielką ilość promieniowania (jest to promieniowanie w postaci ciepła), dlatego bez obaw może być stosowane do oświetlania ekspozycji złożonej z obiektów czułych na promieniowanie. Co ważne, diody nie zawierają rtęci, więc są bezpieczne dla środowiska i nie uszkodzą cennych przedmiotów w przypadku mechanicznego uszkodzenia.